Kiedy umiejętności językowe Brytyjczyków trafią na pierwsze strony gazet z właściwych powodów? Umiejętności językowe Brytyjczyków - lub ich brak - po raz kolejny zostały zauważone.

W raporcie All Party Parliamentary Group (APPG) stwierdzono, że liczba studentów podejmujących studia językowe jest rekordowo niska - od 2000 roku 44 uniwersytety całkowicie zlikwidowały niektóre kursy językowe.

Wzywając do stworzenia krajowego programu naprawczego w celu zwiększenia liczby osób znających drugi język, raport ostrzega, że bez "radykalnej zmiany" w zakresie naszych umiejętności językowych ucierpi gospodarka i ucierpi międzynarodowa reputacja Wielkiej Brytanii. Cieszy więc fakt, że posłowie zachęcają wszystkie partie polityczne, by w swoich manifestach na przyszłoroczne wybory powszechne zobowiązały się do poprawy umiejętności językowych w całym kraju.

Kluczowe kwestie

Oto niektóre z kluczowych punktów raportu:
- Tylko 9% angielskich piętnastolatków zna swój pierwszy język obcy na poziomie wyższym niż podstawowy
- Wysokiej jakości nauka języków obcych powinna być dostępna dla wszystkich dzieci od siódmego roku życia
- Przedsiębiorstwa i pracodawcy powinni również zaangażować się w poprawę umiejętności językowych

Nadszedł czas, abyśmy spojrzeli prawdzie w oczy: musimy podjąć pilne działania, aby rozwiązać problem braku umiejętności językowych w naszym kraju. Jeśli nic się nie zmieni, będziemy skazani na pozostanie w tyle za naszymi międzynarodowymi rówieśnikami, jeśli chodzi o szanse na zatrudnienie i konkurencyjność.

Nawet podstawowa znajomość języków obcych jest lepsza niż nic. W raporcie opublikowanym przez grupę zadaniową ds. edukacji i pracodawców w listopadzie 2011 r. podkreślono, że prawie dwie trzecie pracodawców jest zainteresowanych podstawową umiejętnością konwersacji.

Języki mogą być dochodowe!

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że trzy i pół roku po ukończeniu studiów więcej absolwentów kierunków językowych pracuje lub studiuje niż ich rówieśnicy, którzy studiowali prawo, architekturę, biznes lub informatykę - a ich średnie zarobki są również wyższe.

Ponadto, badanie językowe przeprowadzone przez Brytyjską Izbę Handlową (British Chambers of Commerce) podkreśliło wartość inwestowania w języki dla firm prowadzących handel międzynarodowy. Eksporterzy zostali podzieleni na cztery grupy: oportunistów (którzy zazwyczaj reagują na zapytania z zagranicy), deweloperów (bardziej przygotowanych na dostosowanie swoich produktów i usług do rynków zagranicznych, ale nadal komunikujących się w języku angielskim), adaptatorów (podejmujących większe wysiłki w celu dostosowania się do rynków zagranicznych i posiadających literaturę handlową w językach obcych) oraz sprzyjających (proaktywnych w podejściu do eksportu i przywiązujących dużą wagę do znajomości języków obcych przez swoich pracowników). Wyniki? Tylko 33% oportunistów ma obroty powyżej 1,2 miliona funtów, w przypadku deweloperów jest to 54%, w przypadku adaptatorów - 67%, a w przypadku animatorów - 77%. To rzeczywiście dowód na to, że języki są dobre dla biznesu!

Jakich języków powinniśmy się zatem uczyć?

Najnowszy raport British Council "Języki dla przyszłości" zawiera listę dziesięciu najważniejszych języków, których powinniśmy się uczyć w Wielkiej Brytanii, w oparciu o szereg czynników ekonomicznych, takich jak bieżąca wymiana eksportowa, potrzeby przedsiębiorstw, przyszłe priorytety rządowe i wschodzące rynki o wysokim wzroście.

W kolejności ważności, dziesięć najważniejszych języków to: hiszpański, arabski, francuski, chiński mandaryński, niemiecki, portugalski, włoski, rosyjski, turecki i japoński.

Czy nie nadszedł czas, byśmy wszyscy przywiązywali większą wagę do nauki nowych języków, aby odnieść sukces na coraz bardziej konkurencyjnym rynku globalnym? W ten sposób nie tylko zwiększymy swoje umiejętności, ale damy dobry przykład młodszemu pokoleniu i pomożemy stworzyć wielojęzyczną populację, której nasz naród potrzebuje, aby konkurować w globalnej gospodarce.

Pewnie już się domyśliłeś, że jesteśmy niesamowicie entuzjastycznie nastawieni do wszystkich spraw związanych z językami! Jeśli masz pytania lub chciałbyś dowiedzieć się o nas czegoś więcej, skontaktuj się z nami, pisząc na adres info@comtectranslations.com lub dzwoniąc pod numer + 44 (0) 1926 335 681.