Doskonałym sposobem na zrozumienie kultury danego kraju i poprawienie swoich umiejętności językowych jest oglądanie obcojęzycznych filmów. Jako rodowity Hiszpan pracuję nad wieloma naszymi projektami tłumaczeniowymi na język hiszpański wraz z naszym zespołem hiszpańskich lingwistów. Często rozmawiamy o tym, co widzieliśmy w kinie, zazwyczaj o najnowszych hitach z Hollywood, ale także o filmach hiszpańskojęzycznych.

Pomyśleliśmy, że będzie to dobry pomysł, aby stworzyć listę naszych ulubionych filmów hiszpańskojęzycznych. 15 najlepszych z nich to nie tylko dobre wprowadzenie do hiszpańskiej kultury, historii i języka, ale także świetne filmy do oglądania. Daj nam znać, co o nich myślisz!

15 filmów hiszpańskojęzycznych polecanych przez nasz zespół tłumaczy języka hiszpańskiego

Od najstarszego do najnowszego

 1. Bienvenido Mr Marshall / Welcome Mr Marshall (1953 - Luis García Berlanga)

Film ten uważany jest za arcydzieło kina hiszpańskiego i jest komedią "obyczajową" osadzoną w latach 50-tych. Pan Marshall" odnosi się do planu Marshalla, do którego Hiszpania, pod rządami reżimu frankistowskiego, nie przystąpiła. Choć film krytykuje Stany Zjednoczone, to jednocześnie świetnie wyśmiewa hiszpański reżim. To wspaniały przykład na to, jak przechytrzyć wszelką cenzurę.

 1. Los santos inocentes / Święte niewiniątka (1984 - Mario Camus)

Akcja dramatu rozgrywa się w Hiszpanii lat 60. i opowiada historię rodziny, która próbuje uciec od życia w niewoli, pracując w majątku. Film oparty jest na słynnej powieści Miguela Delibesa i pokazuje, jak wyglądało życie najbiedniejszych robotników w Hiszpanii czasów Franco.

 1. La estanquera de Vallecas / The Granny and the Heist (1987 - Eloy de la Iglesia)

Komedia opowiada o włamaniu do "estanco" (typowego hiszpańskiego sklepu z tytoniem) w robotniczej dzielnicy Madrytu. Kradzież zostaje spartaczona przez dwóch niedoświadczonych włamywaczy i oczywiście nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami. Babcia" odmawia oddania pieniędzy, co prowadzi do sytuacji, w której zarówno zakładnicy, jak i zakładnicy łączą się w pary.

 1. Mujeres al borde de un ataque de nervios / Kobiety na skraju załamania nerwowego (1988 - Almodóvar)

Zgodnie ze swoją nazwą, film opowiada historie kobiet, które z różnych powodów są bliskie załamania nerwowego. Po hiszpańsku "ataque de nervios" oznacza tak naprawdę "stracić panowanie nad sobą" lub "wpaść w szał". Jest to fantastyczna komedia i wierne odwzorowanie stylu Almodóvara.

 1. Amanece, que no es poco / The Sun Rises, and That's No Small Thing (1989 - José Luis Cuerda)

W małej wiosce w Albacete, młody hiszpański inżynier wraca na rok szabatowy po studiach na Uniwersytecie w Oklahomie. Przyjeżdża do tej wioski w górach i stwierdza, że jest opuszczona. Nie jest tak naprawdę opuszczona, zamiast tego wszyscy są na mszy! Określany przez niektórych recenzentów jako film kultowy, film ten graniczy z surrealizmem i absurdalnym humorem.

 1. Tesis / Teza (1996 -Alejandro Amenábar)

Debiutancki film reżysera Alejandro Amenába to film o studentach filmowych, nakręcony jeszcze w czasie studiów na Wydziale Ciencias de la Información na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Nakręcony również na terenie uczelni, film ten jest komentarzem do hiszpańskiego przemysłu filmowego, Hollywood i voyeurystycznej natury horrorów i filmów snuff.

 1. El Abuelo / The Grandfather (1998 - José Luis Garci)

Ten klasyczny film jest właściwie czwartą adaptacją książki Benito Péreza Galdósa "El Abuelo" (Dziadek), ale naszym zdaniem najlepszą! Jest to opowieść o szlachcicu powracającym z Peru i jego dążeniu do odkrycia, która z jego dwóch wnuczek jest nieślubna. Jego zamiarem jest wydziedziczenie dziecka, ale synowa nie chce wyjawić, kto to jest, dopóki nie będzie przekonana, że kocha on swoje wnuczki tak samo i każda z nich otrzyma swój spadek. Obejrzyj, aby dowiedzieć się, co się stanie!

 1. La Lengua de las mariposas / Język motyli (1999 - José Luis Cuerda)

Oparty na książce Manuela Rivasa film, którego akcja rozgrywa się przed wybuchem hiszpańskiej wojny domowej, opowiada historię Moncho, małego chłopca, który właśnie rozpoczyna naukę w szkole. Moncho boi się, że zostanie uderzony przez nauczyciela, jak to się często zdarzało w tamtych czasach. Ale jego nauczyciel nie jest taki i prowadzą wiele ciekawych rozmów, głównie o wolności. Kiedy w lipcu 1936 roku władzę przejęli powstańcy, nauczyciel Moncho został aresztowany. Między lipcem 1936 roku a początkiem wojny domowej wielu ludzi zostało zabitych za swoją lewicową ideologię. Ten film w słodki sposób opowiada jedną z tych historii.

 1. Amores Perros (2000 -Alejandro González Iñárritu)

Amores Perros to jedno z wcześniejszych dzieł Alejandro Gonzáleza Iñárritu, meksykańskiego reżysera, którego możecie znać z filmów Birdman, The Revenant czy Babel. Z wieloma wątkami fabularnymi, trwający dwie i pół godziny film to długi seans, ale warto go obejrzeć dla zdjęć i wysokooktanowej akcji.

 1. El bola / Pellet (2000 - Achero Mañas)

Kolejny film, który opowiada o tym, jak wygląda dorastanie i życie w robotniczej dzielnicy Madrytu. To historia "El Bola", dwunastoletniego chłopca, dorastającego w brutalnej rodzinie i kontrast pomiędzy jego życiem rodzinnym a życiem jego przyjaciela, Alfredo.

 1. Los lunes al sol / Poniedziałki w słońcu (2002 - Fernando León de Aranoa)

Zamknięcie stoczni w Vigo, w Galicji, miało niszczący wpływ na ludzi, którzy w wyniku tego zostali bez pracy. Film opowiada tę historię poprzez grupę 7 bezrobotnych mężczyzn i ich walkę o to, by związać koniec z końcem. Jest to tragikomedia z Javierem Bardemem i Luisem Tosarem w rolach głównych.

 1. Mar adentro / The Sea Inside (2004 - Alejandro Amenábar)

Kolejny mocny film reżysera Alejandro Amenábara, Mar adentro, wywarł ogromny wpływ na hiszpańskie społeczeństwo i debatę na temat legalizacji eutanazji. Film oparty jest na prawdziwej historii Ramóna Sampedro, który w wyniku upadku w młodości został pozbawiony czucia w nogach i w konsekwencji przykuty do łóżka na 30 lat. Film porusza kwestie prawa do godnej śmierci i konieczności zalegalizowania eutanazji.

 1. El laberinto del fauno / Pan's Labyrinth (2006 - Guillermo del Toro)

Ten mityczny film, którego akcja rozgrywa się w Hiszpanii, 5 lat po hiszpańskiej wojnie domowej, porusza również temat reżimu Francoist. W tej mrocznej baśni bohaterowie schodzą do podziemnego świata zamieszkanego przez przerażająco piękne potwory, co odzwierciedla ponurą rzeczywistość wojny. Pan's Labyrinth otrzymał wiele międzynarodowych nagród, w tym BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

 1. Celda 211 (2009 - Daniel Monzón)

Juan Oliver, funkcjonariusz służby więziennej, pierwszego dnia w nowej pracy zostaje wplątany w bunt więźniów, po tym jak w wyniku serii incydentów trafia do celi 211. Ten oparty na powieści Francisco Péreza Gandula thriller, opowiadający o poszukiwaniu wewnętrznej siły i odporności, otrzymał wiele nagród hiszpańskiego przemysłu filmowego - Goyas.

 1. Primos / Kuzynostwo (2011 - Daniel Sánchez Arévalo)

Wreszcie komedia opowiadająca historię porzuconego pana młodego, który postanawia zregenerować siły u swoich dwóch kuzynów w wiosce, w której się wychowali. Tutaj spotyka swoją pierwszą miłość i... obejrzyjcie film, żeby dowiedzieć się, co się stanie!

Mam nadzieję, że znajdziesz na tej liście coś, co Cię zainteresuje. W przyszłości podzielimy się z Wami naszymi rekomendacjami innych filmów obcojęzycznych, więc obserwujcie to miejsce, by poznać więcej pomysłów na filmowy wieczór!