Jeśli chcesz zanurzyć się w języku i kulturze Chin, świetnym sposobem na to jest obejrzenie filmu w języku chińskim. Nie martw się, jeśli nie znasz chińskiego (uproszczonego lub tradycyjnego), na szczęście wiele chińskich filmów jest dostępnych z napisami i można je oglądać online.

Poprosiłem naszych chińskich lingwistów o polecenie ich najlepszych filmów w języku chińskim. Oto pierwsza piątka Comtec.

5 "nie do przegapienia" chińskojęzycznych filmów

  1. Przyczajony tygrys, ukryty smok (2000) 虎藏

To jest chiński film, który najprawdopodobniej już widziałeś. Film Ang Lee o sztukach walki odniósł ogromny międzynarodowy sukces, przyniósł 213,5 miliona dolarów na całym świecie, zdobył cztery Oscary i wiele innych nagród. Jego dialogi są w języku mandaryńskim.

Przyczajony tygrys, ukryty smok to dosłowne tłumaczenie chińskiego idiomu 卧虎藏龙. Jest to fragment wiersza starożytnego chińskiego poety Yu Xin'a (513-581), który mówi, że "za skałą w ciemności prawdopodobnie kryje się tygrys, a zwijający się olbrzymi korzeń przypomina przyczajonego smoka".

  1. Żegnaj moja konkubino (1993)

Ten klasyczny chiński film w reżyserii Chen Kaige odniósł również międzynarodowy sukces i zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1993 roku. Rozciągając się na chińską historię od lat 20. do 70. ubiegłego wieku, film pokazuje wpływ zmian politycznych na życie Chińczyków.

  1. Aftershock (2010) 唐山大地震

Wyreżyserowany przez Feng Xiaogang film opowiada o trzęsieniu ziemi w Tangshan w 1976 roku i jego następstwach. Film śledzi losy bliźniaków, którzy zostają pogrzebani w gruzach po zawaleniu się ich domu; jednego odnajduje matka, drugi zostaje wysiedlony i adoptowany przez inną rodzinę. Film ten był również pierwszym komercyjnym filmem IMAX wyprodukowanym poza granicami USA.

  1. W przypływie miłości (2000)

Ten film, w reżyserii Wong Kar-wai, jest drugą częścią nieformalnej serii, która obejmuje Days of Being Wild, 2046 i wkrótce wydany Blossoms. Nie trzeba jednak oglądać pozostałych, by cieszyć się tym romantycznym dramatem. Kostiumy, muzyka i choreografia są oszałamiające, a historia dwóch samotnych sąsiadów zakochujących się, ale nie do końca żyjących długo i szczęśliwie, jest urzekająca.

  1. Wędrująca ziemia (2019) 流浪地球

Wreszcie chińskojęzyczny film, który ukazał się na początku tego roku i stanowi odejście od filmów o sztukach walki i dramatów historyczno-romantycznych. The Wandering Earth jest przebojem sci-fi i przewiduje się, że będzie to jeden z najlepiej zarabiających chińskich filmów w historii. Chińskie sci-fi to nowy gatunek filmowy, choć istnieje już aktywny rynek literacki sci-fi. Frant Gwo mówi: "Rok 2019 może zostać zapamiętany jako rok zerowy chińskich hitów science-fiction. Nie chodzi tylko o jeden udany film, ale o pojawienie się wielu filmów."

Nie widzieliśmy jeszcze The Wandering Earth, ale jest dostępny do streamingu, więc daj nam znać, co myślisz, jeśli jesteś fanem sci-fi. Comtec można znaleźć na Twitterze i LinkedIn, jeśli chcielibyście podzielić się swoimi przemyśleniami.